What’s On

List by production Past productions

Date
Production
Time(s)
Place
May 2019
Fri 24th SilverSpider Productions - Space Cowboy - A Tribute to Jamiroquai 20:30 Studio
Sat 25th Agape Theatre Company - End The Silence 19:30 Studio
Sun 26th Agape Theatre Company - End The Silence 16:00 Studio
Wed 29th Andrew Corcoran Productions - Jeeves and Wooster in Perfect Nonsense 19:45 Studio
Thu 30th Andrew Corcoran Productions - Jeeves and Wooster in Perfect Nonsense 19:45 Studio
Fri 31st Andrew Corcoran Productions - Jeeves and Wooster in Perfect Nonsense 19:45 Studio
June
Sat 1st Andrew Corcoran Productions - Jeeves and Wooster in Perfect Nonsense
MONTY PYTHON'S SPAMALOT
14:30 & 19:45
19:30
Studio
Main House
Sun 2nd MONTY PYTHON'S SPAMALOT 14:30 Main House
Mon 3rd The Improlectuals - The Improlectuals 20:00 Bar
Tue 4th MONTY PYTHON'S SPAMALOT 19:30 Main House
Wed 5th MONTY PYTHON'S SPAMALOT 19:30 Main House
Thu 6th MONTY PYTHON'S SPAMALOT 19:30 Main House
Fri 7th MONTY PYTHON'S SPAMALOT Followed by After Dark discussion - free to ticket holders 19:30 Main House
Sat 8th MONTY PYTHON'S SPAMALOT
A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM
14:30 & 19:30
19:45
Main House
Studio
Sun 9th A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM
Fizzog Productions - Still Freezin'
14:45
18:00
Studio
Main House
Mon 10th CRESCENT UNPLUGGED 18/19 19:30 Bar
Tue 11th A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM 19:45 Studio
Wed 12th A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM 19:45 Studio
Thu 13th A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM
Flying Ducks Producktions - The Secret Lives of Henry and Alice
19:45
19:30
Studio
Main House
Fri 14th A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM Followed by After Dark discussion - free to ticket holders
Ballet Theatre UK - Margot Fonteyn Centenery Celebration
19:45
19:30
Studio
Main House
Sat 15th A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM 14:45 & 19:45 Studio
Mon 17th Masters of Choreography - Beats On Pointe 19:00 Main House
Thu 20th The Royal Birmingham Conservatoire - Mansfield Park 19:00 Studio
Fri 21st The Royal Birmingham Conservatoire - Mansfield Park 14:30 Studio
Sat 22nd The Royal Birmingham Conservatoire - Mansfield Park
Razzamataz Sutton Coldfield - Razzamataz Sutton Coldfield Shows 1 & 2
14:45 & 19:00
14:30 & 18:00
Studio
Main House
Fri 28th Timmins Academy - This Is Me 19:30 Main House
Sat 29th Timmins Academy - This Is Me
A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM @ CASTLE BROMWICH HALL GARDENS
14:00 & 19:30
15:00
Main House
Castle Bromwich Hall Gardens
Sun 30th A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM @ CASTLE BROMWICH HALL GARDENS
Razzamataz Sutton Coldfield - Razzamataz Sutton Coldfield Shows 3 & 4
15:00
12:30 & 16:30
Castle Bromwich Hall Gardens
Main House
July
Thu 4th The Brit Youth Theatre - Oliver! 19:30 Main House
Fri 5th The Brit Youth Theatre - Oliver! 19:30 Main House
Sat 6th The Brit Youth Theatre - Oliver!
A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM @ BLAKESLEY HALL
THIS HAPPY BREED
14:30 & 19:30
17:00
19:45
Main House
Blakesley Hall
Studio
Sun 7th A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM @ BLAKESLEY HALL
THIS HAPPY BREED
Theatretrain Hagley - High School Musical On Stage
17:00
14:45
19:00
Blakesley Hall
Studio
Main House
Tue 9th THIS HAPPY BREED 19:45 Studio
Wed 10th THIS HAPPY BREED
A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM @ SELLY MANOR
19:45
19:00
Studio
Selly Manor
Thu 11th THIS HAPPY BREED
A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM @ SELLY MANOR
19:45
19:00
Studio
Selly Manor
Fri 12th THIS HAPPY BREED Followed by After Dark discussion - free to ticket holders
Simone School of Dance - Spirit of the Clock
19:45
18:45
Studio
Main House
Sat 13th THIS HAPPY BREED
Simone School of Dance - Spirit of the Clock
A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM @ HARVINGTON HALL
14:45 & 19:45
13:00 & 18:45
19:00
Studio
Main House
Harvington Hall
Sun 14th A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM @ HARVINGTON HALL
The Lawrie School of Dance - Take to the Stage
17:00
13:30 & 17:30
Harvington Hall
Main House
Mon 15th Elysian Productions - Glen - The Glen Campbell Story 20:30 Bar
Wed 17th Stage2 - Alice in Wonderland 19:45 Studio
Thu 18th Stage2 - Alice in Wonderland 19:45 Studio
Fri 19th Stage2 - Alice in Wonderland 19:45 Studio
Sat 20th Stage2 - Alice in Wonderland
ELB Workshops Ltd - Danceworks 10 Year Anniversary Showcase
19:45
18:30
Studio
Main House
Sun 21st ELB Workshops Ltd - Danceworks 10 Year Anniversary Showcase 14:00 Main House
Tue 23rd Cannon Dance Academy - Summer Show 2019 18:30 Main House
Wed 24th Cannon Dance Academy - Summer Show 2019 18:30 Main House
Fri 26th The Rat Pack - The Rat Pack 19:30 Main House
Sat 27th Bollywood Dreams Dance Academy - Mera Wala Dance 18:00 Main House
Sun 28th Bollywood Dreams Dance Academy - Mera Wala Dance 13:30 & 18:00 Main House
Mon 29th Adanna Lee Designs - Every Child is an Artist 19:00 Bar
August
Sat 3rd The ELO Encounter - The ELO Encounter 19:30 Main House
Wed 21st Little Arden Theatre Company - Treasure Island 19:30 Studio
Sun 25th British Natural Bodybuilding Federation - BNBF Midlands Championships 13:00 Main House
September
Wed 11th Andrew Corcoran Productions Ltd - Jekyll & Hyde 10:00 & 13:30 Main House
Thu 12th Andrew Corcoran Productions Ltd - Jekyll & Hyde 10:00 & 13:30 Main House
Fri 13th Andrew Corcoran Productions Ltd - Jekyll & Hyde 10:00 & 13:30 Main House
Sat 14th Andrew Corcoran Productions Ltd - Jekyll & Hyde 14:30 & 19:30 Main House
Fri 20th Uk Theatre Shows - Jive Talkin' Perform The Bee Gees 19:30 Main House
Wed 25th Snowline Media Ltd - Ocean Film Festival World Tour 19:30 Main House
Sat 28th Don't Stop - Don't Stop Tribute to Fleetwood Mac 19:30 Studio
Sun 29th Richardz Dance and Fitness - Richardz On Stage 18:30 Main House
November
Fri 1st Tasha Leaper - Tasha Leaper as Madonna 19:30 Main House
Sat 2nd Aimee Louise School of Dance - Spooktacular
Birmingham Canal Navigations Society - BCN 250
18:00
19:30
Main House
Studio
Sun 3rd Aimee Louise School of Dance - Spooktacular 13:00 Main House
Thu 7th Dreamworks Productions - Poppyfields The Musical 19:30 Main House
Fri 8th Dreamworks Productions - Poppyfields The Musical 19:30 Main House
Sat 9th Dreamworks Productions - Poppyfields The Musical 14:30 & 19:30 Main House
Sun 10th Dreamworks Productions - Poppyfields The Musical 16:30 Main House
Fri 15th Made To Measure Productions - Dick Whittington - Grown Ups Only! 19:30 Main House
Sat 16th Stageworks Academy - Stageworks 10 Year Celebration 18:30 Main House
Sun 17th Stageworks Academy - Stageworks 10 Year Celebration 14:00 Main House
Thu 21st Fizzog Productions - The Greatest Showench 19:30 Main House
Fri 22nd Miss Burlesque UK - Miss Burlesque UK 19:00 Main House
Sat 23rd Gerry Colvin - Gerry Colvin Band 20:00 Main House
December
Tue 3rd A CHRISTMAS CAROL 19:15 Main House
Wed 4th A CHRISTMAS CAROL 14:15 & 19:15 Main House
Thu 5th A CHRISTMAS CAROL 10:30 & 14:15 Main House
Fri 6th A CHRISTMAS CAROL 19:15 Main House
Sat 7th A CHRISTMAS CAROL 14:15 & 19:15 Main House
Sun 8th A CHRISTMAS CAROL 11:00 & 15:15 Main House
Mon 9th The Crescent Theatre Company - A Christmas Wassail 2019 @ Highbury Hall 19:45 Highbury Hall
Tue 10th A CHRISTMAS CAROL
The Crescent Theatre Company - A Christmas Wassail 2019 @ Highbury Hall
10:30 & 14:15
19:45
Main House
Highbury Hall
Wed 11th A CHRISTMAS CAROL 14:15 & 19:15 Main House
Thu 12th A CHRISTMAS CAROL 14:15 & 19:15 Main House
Fri 13th A CHRISTMAS CAROL 19:15 Main House
Sat 14th A CHRISTMAS CAROL
A CHRISTMAS WASSAIL 2019 @ HARTLEBURY CASTLE
14:15 & 19:15
19:30
Main House
Hartlebury Castle
Sun 15th A CHRISTMAS WASSAIL 2019 19:30 Main House
Mon 16th A CHRISTMAS WASSAIL 2019 19:30 Main House
Tue 17th A CHRISTMAS WASSAIL 2019 19:30 Main House
February 2020
Sat 22nd Sandarac (Productions) Ltd - The Floyd Effect 19:30 Main House
March
Sat 7th Will Bennett Music and Promotions - Bruno 19:30 Main House
April
Sat 18th Hand To Mouth Productions - Illusion/Delusion 19:30 Studio

Box office powered by Spektrix